پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

راه هاى درمان آکنه (زدودن غرور جوانى)

درمان آکنه با کاستن از میزان ترشح چربى پوست، تسریع فرآیند زندگى و مرگ سلول هاى پوست و مبارزه با عفونت باکتریال و در واقع با هر سه روش همزمان صورت مى گیرد و در بیشتر موارد حداکثر ظرف هشت ماه شاهد نتایج مثبت درمان خواهید بود. یادتان باشد، که ممکن است پیش از محو شدن کامل علائم به مدت کوتاهى موقتاً شاهد تشدید علائم باشید. * داروهاى خوراکى ضد آکنه را نباید هنگام باردارى - به ویژه در خلال سه ماه نخست آن _ مصرف کرد.پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را توصیه کند:
1 - درمان هاى موضعى:
کرم ها و لوسیون هایى وجود دارند که مى توان به کمک آنها چربى پوست را کم کرد، باکترى ها را از میان برد و سلول هاى مرده را از روى پوست پاک نمود. داروهایى که هم اکنون داروخانه ها مى توانند بدون نسخه پزشک در اختیار بیمار قراردهند حاوى پراکسید بنزوئیل، گوگرد، رزورسینول (resorcinol)، اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک هستند. این داروها براى آکنه بسیار خفیف سودمندند، چنانچه بیمارى شما به این داروها پاسخ نداد، مى توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید. ترتینوئین (tretinoin) و آداپالن (adapalene) از مشتقات ویتامین A و به صورت کرم هاى موضعى هستند. این داروها زمان پاک سازى سلول هاى مرده را کوتاه تر کرده، بدین ترتیب مانع تشکیل توده هاى سلول مرده بر دهانه منافذ خروجى ریشه هاى موها مى شوند. برخى کرم هاى آنتى بیوتیک دار هم موجودند، که کار خود را با کشتن باکترى هاى پوست انجام مى دهند. اغلب براى آنکه به نتیجه مطلوب برسیم، لازم است همزمان از همه این فرآورده ها استفاده کنیم.

۲ - آنتى بیوتیک ها:
تجویز آنتى بیوتیک هاى خوراکى براى کاستن از تعداد باکترى ها و مبارزه با التهاب در موارد متوسط تا شدید بیمارى لازم است. گاه لازم است تا ماه ها از این آنتى بیوتیک ها هم زمان با داروهاى موضعى استفاده کنیم.


۳ - ایزوترتینوئین. (isotretinoin):
در موارد حضور کیست هاى عمیق، آنتى بیوتیک به تنهایى کفایت نمى کند. ایزوترتینوئین داروى موثر و با اثرى نیرومند است، که در آکنه هاى کیست دار که جا مى گذارند و مواردى که به آنتى بیوتیک پاسخ نمى دهند، مى توانند موثر باشند. لیکن دارو را تنها باید در موارد شدید بیمارى استفاده کنیم، و لازم است بیمار از نزدیک زیرنظر یک متخصص پوست باشد، چه احتمال بروز عوارض ناگوار و نامطلوب وجود دارد.


۴ - ضدباردارى هاى خوراکى:
برخى از این داروها براى خانم ها مناسبند. ولى ممکن است عوارض جنبى آنها نیاز به مشورت با پزشک داشته باشند.


۵ - اعمال جراحى زیبایى:
گاه توسل به این گونه اعمال براى کم کردن از اسکارهاى ناشى از بیمارى آکنه لازم مى شود. تکنیک هاى مختلفى متداول اند، از جمله برداشتن پوست آسیب دیده و استفاده از روش هایى چون منجمدسازى با لیزر. در روش derm abrasion لایه هاى سطحى پوست برداشته مى شوند، که این کار با برس هاى سیمى که به سرعت مى چرخند صورت مى گیرد.
وارد کردن ضربات کوتاه مدت با استفاده از نور بسیار شدید (لیزر) موجب برداشته شدن لایه هاى خارجى پوست مى شود. در صورتى که روى پوست شما مستعد باقى ماندن جاى جوش باشد، ممکن است این تکنیک وضع آن را بدتر کند.


• مراقبت هاى شخصى

با استفاده از این روش ها مى توانید، در بسیارى از موارد بیمارى را کنترل کنید.
۱ - نواحى آسیب دیده را با یک تمیزکننده ملایم بشویید:
روش هایى چون اسکراب هاى (scrub) صورت یا استفاده از ماسک ها معمولاً توصیه نمى شوند، زیرا ممکن است موجب تحریک پوست و تشدید آکنه شوند. شست وشوى بیش از حد و کیسه کشیدن نیز پوست را تحریک مى کنند، شامپو کردن مکرر موهاى سر و صورت نیز موثر است.

۲ - از مواد محرک بپرهیزید:
کرم هاى زیبایى بسیار چرب، کرم هاى ضدآفتاب، مواد شکل دهنده به موهاى سر و سفیدکننده ها اغلب محرک پوست هستند. سعى کنید از فرآورده هایى استفاده کنید که تحت عنوان «محلول در آب» در بازار موجودند. حفظ پوست تان از نور شدید و مستقیم آفتاب همواره فکر خوبى است. اگر در محیط پر از تنش کار مى کنید و روى بیمارى تان اثر نامطلوبى دارد. بهتر است محل کار خود را عوض کنید و به محیط آرام ترى منتقل نمایید.

۳ - حواس تان باشد پوست صورت تان را با چه چیزى تماس مى دهید:
صورت تان را تمیز نگه دارید و موهاى زائد را بردارید. دست هایتان یا چیزهایى مثل گوشى تلفن را روى پوست صورت تان نگذارید. کلاه سفت هم مسئله اى است، به ویژه اگر عادت به عرق کردن زیاد دارید. عرق، آلودگى و چربى هاى گوناگون همگى مى توانند به تشکیل آکنه کمک کنند.
صورت و درمان آن

منظور از جوش صورت یا آکنه ضایعات التهابی در غدد چربی پوست است . هرچند بیماریهای پوستی دیگر نیز ممکن است به شکل جوش تظاهر کنند اما شناخت آکنه به دلیل شیوع در سنین نوجوانی و جوانی , سنینی که تغییرات ناخوشایند در ظاهر و چهره افراد تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد و وضع روحی و روانی افراد دارد , از اهمیت بسزایی برخوردار است .
مهمترین علتی که در ایجاد آکنه موثر است , افزایش چربی یا سبوم در پوست صورت است به شکلی که هرچه ترشح چربی پوست بیشتر باشد شدت و احتمال ایجاد آکنه نیز بیشتر است .
ترشح چربی پوست به شدت تحت تاثیر فعالیت غدد جنسی بدن است بنابراین لازم است با شروع درمان , پزشک معالج عملکرد غدد جنسی بیمار را نیز ارزیابی نماید. در سنین بلوغ افزایش ترشح برخی از هورمونها سبب تحریک غدد چربی پوست می شود در این شرایط اگر تعداد باکتریهای سطح پوست نیز افزایش یابند , جوش صورت یا آکنه پدیدار می شود. سن شیوع آکنه در خانمها به علت آغاز زودتر بلوغ , 16 تا18 سالگی و در آقایان اغلب در سن 18 تا19 سالگی است اما گاه آکنه حتی در سن 9 سالگی هم دیده شده است 5 درصد از خانمها نیز در سنین بالای 40 سالگی هم هنوز مبتلا به آکنه صورت هستند.
تحقیقات نشان می دهند که توارث نیز در بروز آکنه تاثیر دارد به این صورت که اغلب اوقات مواردی از آکنه در سابقه والدین جوان مبتلا به جوش صورت وجود دارد.
سوالی که اغلب مبتلایان به آکنه از پزشک خود می پرسند درمورد تغذیه و تاثیر آن در ایجاد و تشدید جوشهای صورت است . با آنکه بیشتر پزشکان بیماران خود را از خوردن شیرینی , تنقلات و آجیل منع می کنند اما از نظر علمی تاکنون هیچ گونه ارتباطی بین تغذیه و تشدید بیماری مشخص نشده است اما آنچه مسلم است کاهش وزن و کاهش مصرف چربی سبب کم شدن ترشح چربی در پوست می شود.
در حدود 70 درصد از خانمها , جوش صورت یک تا هفت روز قبل از شروع عادت ماهیانه بیشتر می شود این حالت به علت تغییرات هورمونهای استروژن و پروژسترون است .
گاه ورزش های شدید به دلیل تعریق زیاد موجب افزایش جوش صورت می شود اما به طور کلی ورزش به دلیل تنظیم سوخت و ساز بدن و تاثیرات مثبت روحی بر جوان در روند بهبودی او نقش دارد.
آکنه همچنین در افرادی که به علت شغل خود درمعرض بخار آب و تعریق زیاد هستند مانند آشپزخانه , نانوایان و کارکنان خشک شویی ها بیشتر دیده می شود ضمن اینکه در برخی از مشاغل که مجبور به تماس مداوم با مواد روغنی در دست هستند , آکنه به جای صورت بر روی دستها مشاهده می شود. خانمهایی نیز که به مدت طولانی از کرمهای آرایشی حاوی لانولین استفاده کرده اند بیشتر به آکنه دچار می شوند.
از آنجا که هر فولیکول دارای غده چربی است با برداشتن موهای زائد ممکن است غده چربی تحریک و در محل آن جوش ظاهر شود این مشکلی است که بسیاری از خانمها حتی در نخستین بار بر داشتن موهای زائد صورت با آن مواجه می شوند ذکر این نکته بسیار ضروری است که دراین زمان برخلاف توصیه اغلب مسئولان آرایشگاهها هرگز از کرمهای کورتون دار مانند بتامتازون استفاده نکنند زیرا این پمادها نه تنها مشکل را فروکش نمی کند بلکه باعث ایجاد جوشهایی می شوند که دیگر به درمانهای ساده و رایج پاسخ نمی دهد استفاده از بخور نیز موجب تشدید و مزمن شدن جوشهای صورت می شود.
پزشکان به افرادی که زمینه ایجاد آکنه بدنبال برداشتن موهای صورت را دارند توصیه می کنند روز قبل و چند روز بعد از این عمل از ترکیبات موضعی حاوی آنتی بیوتیک استفاده کنند.
درمان آکنه بلوغ تنها منحصر به استفاده از محلولها و پمادهای موضعی و صابونهای مناسب این بیماری و رعایت دستورهای بهداشتی است ضمن اینکه به نوجوانان تاکید می شود این مشکل را یک بیماری ندانسته بلکه آن را ناشی از تغییرات دوران سنی خود به حساب آورند که بهبود می یابد. آنها باید از دستکاری و مصرف داروهای گیاهی بدون مبنای علمی خودداری کنند.
تداوم آکنه بعد از 20 سالگی گاه به افسردگی منجر می شود , اینجاست که آنتی بیوتیکهای خوراکی به مدت طولانی برای افراد تجویز می شود.
پشتکار و ممارست در مصرف این داروهاست که بهبودی آنها را تضمین می کند. استفاده کوتاه مدت و نامنظم این داروها هیچ گونه تاثیری در درمان آکنه ندارد. از بین مبتلایان به آکنه 10 درصد افراد حتی با این داروها نیز بهبود نمی یابند اینجاست که با نظر پزشک باید از داروهای تعدیل کننده هورمونهای غدد درون استفاده کرد.
در خاتمه به تمام افراد بویژه خانمها توصیه می شود از مصرف کرمهای غیراستاندارد ,  صورت به شکلهای گوناگونی بروز می کند. جوش ساده، عفونی، کورک، دانه های سرسیاه، دانه های سفید و دانه سرخ از اشکال متفاوت جوش هستند. یاد آور می شوم یبوست، کم خونی، ناراحتی های قاعدی و تغذیه نادرست از عوامل مهم بروز جوش زیاد هستند. بنابر این ویتامین های E ، D ، B ، A در درمان جوش تاثیر فراوانی دارند. مهمترین منابع این نوع ویتامین ها نیز سبزی، میوه ها، جگر و سبوس غلات است. همچنین باید گوشزد کنم که نگرانی و هیجان هم ممکن است موجب ایجاد جوش در صورت شود همچنین بی خوابی، کم خوابی و بد خوابی هم از این امر مستثنی نیستند.

:: پیاز و جوش صورت

دو سه عدد پیاز متوسط را پس از پوست کندن خرد کنید و در مقدار کمی آب بپزید، به طوری که پیاز کاملا پخته شود و آب در ته ظرف باقی نماند. پیاز پخته شده را درون یک تکه پارچه نخی نازک تمیز بپیچد و روی جوش ها بگذارید و پس از چند دقیقه موضع را بشویید.

:: دانه های سر سیاه و سفید

گیاهانی چون بومادران، بابونه، رازیانه و گزنه سفید ( از هر کدام یک قاشق غذا خوری) را در آب جوش بریزید، سپس حوله ای به سر ببندید و به مدت ده دقیقه پوست را روی بخار آن نگه دارید. در این هنگام منافذ پوست شما باز شده و شما به آسانی می نوانید با یک پارچه تمیز و یا دستمال کاغذی پوست را در ناحیه دانه های سر سیاه به آرامی بفشارید و دانه ها را بیرون آورید و بعد صورت را با آب سرد بشورید تا منافذ پوست تنگ تر بشود.

:: عسل و دانه های سر سیاه

عسل افزودن به تقویت پوست و شفا بخشی، پاک کننده خوبی است. یک قاشق غذا خوری عسل را به آرامی حرارت دهید و روی قسمت هایی از پوست که دارای دانه های سر سیاه است بگذارید ، پس از ۱۵ دقیقه با یک تکه پنبه و آب نیم گرم پوست خود را تمیز کنید و بعد بشویید اگر لک نیز دارید از جوانه گندم ( دو قاشق) به عسل اضافه کنید و بعد بهمین نحو عمل کنید.

:: روغن ماهی و لکه های قرمز

پوست را تمیز کنید و بعد با مقداری روغن ماهی لایه ای از چربی رویش بکشید. یکی دو ساعت بعد پوست را با آب نیم گرم بشویید.

:: روغن کرچک و لکه های قهوه ای

این نوع لکه ها را لکه های کبدی گویند. کمبود ویتامین C و E و ریبوفلاوین در این نارسایی موثر است. به اعتقاد یکی از کارشناسان برجسته پوست تا زمانی که لکه های قهوه ای روی پوست باقی است باید از روغن کرچک استفاده شود. آب خیار یا برگ شاهی خرد شده یا آب آن در از بین بردن این گونه لکه ها بی اثر نخواهد بود.
دستکاریهای صورت بوسیله افراد غیرمسئول و به طور کلی اعمالی که مبنای علمی ندارند پرهیز کنند زیرا این اقدامات گاه سبب عوارضی در صورت می شوند که متاسفانه غیرقابل برگشتند.

۴ - جوش هاى صورت تان را نکنید یا فشار ندهید:
کندن و فشار دادن جوش هاى صورت هر دو موجب عفونت و تشکیل اسکار مى شوند. بیشتر موارد آکنه تنها بدون دست زدن خود به خود رفع مى شوند. اگر هر گونه قصدى براى دستکارى در ضایعات دارید، حتماً با پزشک معالج تان در میان بگذارید
+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٦:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٥
comment نظرات ()