پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

اختلالاتی از انواع متنوع هستند که باعث ایجاد بثورات تاولی می‌شوند.

ژنتیک

بعضی از انواع بیماری به علت یک ژن غیرطبیعی است که از هر دو والد به ارث می‌رسد.

سن

این عامل خطر بستگی به نوع بیماری دارد.

جنس و نحوه زندگی

عوامل خطر مهمی نیستند. بیماریهای ناشایع متعددی وجود دارند که منجر به بثورات تاولی بر روی سطح پوست میشوند. این بیماریهای تاولی ممکن است در نواحی خاص ایجاد شوند یا نواحی گسترده‌ای از بدن را درگیر کنند. برخلاف تاولهای انحصاری، که آسیبهای پوستی جزئی هستند، بیماریهای تاولی می‌توانند خطرناک باشند. در صورت عدم درمان، این بیماریها ممکن است نهایتاً باعث تهدید حیات شوند.

انواع بیماری

بعضی از انوع نادر بیماریهای تاولی در زمان تولد وجود دارند و در نتیجه به ارث رسیدن یک ژن غیرطبیعی از هر دو والد به صورت اتوزوم مغلوب به وجود می‌آیند. این بیماریها باعث میشوند که پوست کل بدن خیلی شکننده شده و در صورت لمس، تاول ایجاد شود. چنین بیماریهایی ممکن است کشنده باشند. به طور شایعتر، بیماریهای تاولی در بزرگسالی دیده میشوند. سه نوع اصلی از بیماری وجود دارد: همه آنها جزء بیماریهای خود ایمنی هستند، که در آنها بدن پادتنهایی تولید می‌کند که باعث آسیب به پوست میشوند. معمولاً پمفیگوئید شایعترین نوع بیماری تاولی، پمفیگوئید است. این اختلال افراد مسن‌تر از 60 سال را مبتلا می سازد. در این بیماری، تاولهای سفت و متعدد، اساساً بر روی ساقها و تنه ایجاد میشوند، که هر تاول تا 3 سانتی‌متر (1/4 1 اینچ) عرض دارد. در آغاز، تاولها ممکن است دارای خارش باشند.

پمفیگوس

نسبت به پمفیگوئید شیوع کمتری دارد. این بیماری نیز معمولاً افراد با سن بالای 60 سال را مبتلا می‌کند. در این وضعیت، تاولها ممکن است درهر قسمتی از بدن ظاهر شوند، اما اغلب در اطراف چشمها و داخل دهان به وجود می‌ایند. تاولها شکننده بوده و ممکن است به طور خود بخودی پاره شوند و تکه‌هایی از پوست لخت را برجا گذارند.

درماتیت هرپتی فرم

این بیماری در همراهی با آلرژی به گلوتن که یک پروتئین موجود در گندم می‌باشد، شکل می‌گیرد. این وضعیت منجر به ایجاد تاولهای خارش‌دار، معمولاً بر روی آرنجها، باسن و زانوها میشود.

کارهایی که باید انجام شوند

در همه انواع بیماریهای تاولی، تشخیص معمولاً براساس بیوپسی پوست صورت می‌گیرد. این روش عبارتست از برداشتن یک نمونه از پوست جهت بررسی. هیچ درمان موثری برای بیماریهای تاولی ارثی وجود ندارد. والدین نوزادانی که مبتلا به این بیماریها هستند ممکن است به دنبال مشاوره ژنتیک رفته، تا از احتمال ابتلای بچه‌های بعدی خود آگاهی یابند. اگر شما دچار پمفیگوئید یا پمفیگوس هستید، پزشکتان کورتیکواستروئید خوراکی تجویز خواهد کرد. بعضی افراد نیز، نیازمند داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی برای چندین هفته یا ماه خواهند برد. اگر مبتلا به پمفیگوئید شدید هستید، ممکن است نیاز به درمان فوری با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی در بیمارستان داشته باشید. در اکثر موارد درماتیت هرپتی فرم به محض اینکه فرد مبتلا، به رژیم فاقد گلوتن عادت کند، ناپدید میشود، اما ممکن است داروی داپسون نیز برای پاک کردن تاولها لازم شود.

پیش‌آگهی بیماری

بیماریهای تاولی که افراد بالغ را مبتلا می‌سازند اغلب با درمان قابل کنترل هستند، اما موارد خیلی کمی، به طور دائمی علاج می‌یابند. هر چند پمفیگوئید ممکن است خودبخود در عرض 2-5 سال ناپدید شود، اما پمفیگوس اغلب به درمان دارویی دراز مدت نیاز دارد. به علت ماهیت آلرژیک درماتیت هرپتی فرم، در صورت اضافه کردن مجدد گلوتن به رژیم غذایی، این بیماری ممکن است عود نماید.

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱٠
comment نظرات ()