پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

سالک یک بیماری عفونی است که به وسیله گروهی از انگل های تاژکدار به نام «لشمانیا» ایجاد می شود. این بیماری علائم گوناگونی دارد و تظاهرات بالینی و عواقب بهداشتی مختلفی ایجاد می کند. سه نوع یا فرم بالینی از این بیماری وجود دارد که در ایران دو فرم آن به نام های جلدی (یا پوستی) و احشایی (که نام دیگرش «کالاآزار» است) گزارش شده اند و فرم سوم که شکل جلدی ـ مخاطی بیماری است، گزارش نشده است.
شکل جلدی یا پوستی بیماری از یک زخم یا برجستگی قرمزرنگ در محل گزش پشه خاکی شروع می شود که معمولا بدون درد است و خارش مختصری دارد. بعد از چند هفته ضایعه بزرگ تر و هاله قرمز دور آن بیشتر و سفت می شود. سپس این ضایعات به صورت زخمی باز درمی آید که حدود مشخص و حاشیه ای نامنظم و برجسته دارد و روی آن را دلمه ای کثیف و قهوه ای رنگ می پوشاند. اگر این دلمه کنده شود، کف زخم که فرو رفته است، نمایان می شود. ضایعه در این مرحله بی درد و گاهی دارای خارش خفیف است. بهبودی ضایعه از مرکز آن اتفاق می افتد. بهبودی کامل معمولا بیش از ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد و پس از این مدت اثر ضایعه به صورت فرورفتگی با حدود مشخص و غیرمنظم برجا می ماند.

اما تظاهرات سالک احشایی به شکل تب نامنظم و مواج تا ۴۰ درجه همراه با بیقراری، درد ناحیه طحال (در سمت چپ و بالای شکم)، سرفه و کاهش وزن است. به علاوه بزرگی کبد و طحال، کم خونی و ورم دست و پاها نیز ایجاد می شود.

ـ
همانطور که پیش تر ذکر شد این بیماری به وسیله گزش پشه خاکی از فرد یا حیوان مبتلا به فرد سالم منتقل و باعث ابتلای وی می شود. سالک از فرد به فرد منتقل نمی شود ولی در تمام مدتی که انگل در زخم فرد مبتلا وجود دارد، به پشه خاکی منتقل می شود.


بیماری سالک در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد. در آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای مرکزی و جنوبی، خاورمیانه و نیز مدیترانه شرقی. این بیماری جزو بیماری های شایع است. اتفاقا کشور ما ایران جزو مناطق شایع برای عفونت سالک است. براساس آمارهای کشوری، در ایران استان های سمنان و یزد جزو استان های با آلودگی خیلی شدید و استان های خراسان، شیراز و اصفهان جزو استان های با آلودگی شدید به حساب می آیند. پس همان طور که مشخص است این بیماری در مناطق کویری و خشک ایران بیشتر دیده می شود.

ـاین جمله کاملا قطعیت ندارد، بلکه می توان اینطور گفت که اگر کسی در یک منطقه یا محل شایع برای یک بیماری، دچار زخم پوستی در نقاط باز بدنش شود که بیش از ۱۰ روز طول بکشد، مشکوک به ابتلا به سالک است و همکاران ما در بیمارستان ها یا مراکز بهداشتی ـ درمانی، تشخیص سالک را با توجه به نتایج آزمایش فرد، رد یا تایید می کنند.


در بسیاری از موارد سالک خودبه خود خوب و محدود می شود. به علاوه موارد شدید آن نیز با تجویز دارو قابل درمان است.


▪ به طور کلی می توان اقداماتی را به شرح زیر ذکر کرد:

ـ سم پاشی برای از بین بردن پشه خاکی

ـ نصب توری، دفع صحیح زباله و کود حیوانی (که محل تکثیر پشه است)

ـ نوسازی اماکن مسکونی و تخریب اماکن متروکه

ـ آموزش جامعه برای رعایت اصول بهداشتی و بیماریابی و درمان صحیح بیماران مبتلا.

ـ البته در حال حاضر امید این وجود دارد که با تولید واکسن این بیماری راه پیشگیری بسیار ساده و موثرتر شود.


+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۱٠
comment نظرات ()