پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

آفتاب سوختگی چیست؟
آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا سایر منابع پرتو ماورائ بنفش حاصل می‌شود. این سوختگی در اثر پرتو ماورائ بنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه کننده (سولاریوم) به‌وجود می‌آید.از نشانه‌های آن می‌توان سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را نام برد.
آفتاب سوختگی هنگامی رخ می‌دهد که مقدار تابش اشعه خورشید یا سایر منابع نوری حاوی پرتو ماورائ بنفش بیش از توانایی رنگدانه محافظت کننده پوست بدن یعنی ملانین باشد.

آفتاب سوختگی خارجی ترین لایه پوست را در گیر میکند. سوختگی اغلب درجه 1 ایجاد میکند. ممکن است تاول ایجاد شود .ولی سوختگی درجه 3 ایجاد نمیشود. تماس 15 تا 30 دقیقه روی یک پوست حساس میتواند ایجاد آفتاب سوختگی کند.
تماس مزمن و طولانی مدت با نور آفتاب وسایر منابع نور ماورائ بنفش موجب ایجاد پیری پوست میشود که علائم ان شامل شلی پوست چین و چروک و ضایعات پیگمانته و کراتوز های افتابی و بلاخره سرطانهای پوستی میشود.

تماس بیش از حد در مدت کوتاه نیز باعث ایجاد افتاب سوختگی میشود. این مشکل تقریباً تمام افراد را درگیر می کند.اگر چه افراد با پوست روشن و چشم ابی بیشتر مستعد افتاب سوختگی هستند ولی در افراد با پوست تیره هم با طولانی قرار گرفتن در معرض این اشعه افتاب سوختگی رخ میدهد.
آفتاب سوختگی اغلب افرادی که به ساحل می روند، ماهیگیران، باغبانان یا هر کسی که در محیط بیرون کار می کند و افرادی که از دستگاههای برنز کننده استفاده می کنند درگیر می کند.

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/۳۱
comment نظرات ()