پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 


فصل تابستان که می‌رسد، دغدغه‌هایی همچون گرمی بیش از حد هوا، بدخلقی‌های ناشی از گرمازدگی، تشنگی‌های مفرط، پوشش مناسب، خرید عینک آفتابی مرغوب، کرم‌های ضدآفتاب مناسب، بیماری‌های پوستی و... ذهن همه را به خود مشغول می‌کند.اگرچه زندگی بدون خورشید قابل تصور نیست اما اشعه‌های نور خورشید و استفاده مستقیم از آفتاب برای سلامتی انسان‌ها مضر است ، چراکه سرطان‌های پوستی و آفتاب‌سوختگی‌های مکرر و زیان‌هایی که آفتاب می‌رساند جنبه منفی نور خورشید را به وضوح روشن می‌سازد.


نور خورشید حاوی اشعه‌های ماوراءبنفش است که سلول‌های لایه خارجی پوست را تخریب کرده و به عروق خونی کوچک که در زیر پوست قرار دارد آسیب می‌رساند؛ آفتاب‌سوختگی از سوختگی جزئی تا تاول‌های شدید را شامل می‌شود.

نشانه‌های سوختن پوست‌

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است و هنگامی رخ می‌دهد که مقدار تابش اشعه خورشید یا سایر منابع نوری حاوی اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز بیش از حد بر پوست بدن اثر گذاشته است؛ از نشانه‌ها و علائم آن می‌توان به قرمزی بیش از حد پوست، تورم، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول و در مواردی که شدت آفتاب‌سوختگی بالاست تب، تهوع، استفراغ و تیره شدن پوست اشاره کرد.

از عواملی که حساسیت افراد را نسبت به آفتاب سوختگی افزایش می‌دهد می‌توان قرارگیری در معرض آفتاب در ساعات اوج تابش نور خورشید یعنی از ساعات 10 صبح تا 4 عصر نام برد.

یک متخصص پوست می‌گوید: یکی از عوامل افزایش‌دهنده آفتاب‌سوختگی عوامل ژنتیکی بویژه پوست‌های روشن، چشمان آبی و موهای بور است. این بیماری می‌تواند در مورد آنها که بخصوص دارای پوستی حساس هستند وخیم‌تر باشد، در ضمن آفتاب سوختگی می‌تواند در تراوش عرق مداخله کرده منجر به گرمای بیشتر شود.

: اشعه‌های خورشید در ابرها نیز نفوذ می‌کند، در واقع پوست در روزهای ابری یا حتی در اثر بازتاب اشعه خورشید در کوهستان، آب دریاها و استخرهای روباز و همچنین برف نیز می‌تواند در معرض عوارض ناشی از تابش نور خورشید قرار گیرد.چه باید کرد؟


برای پیشگیری از آفتاب سوختگی باید نکاتی را رعایت کرد،‌ از جمله این که بهتر است از ظهر که اوج گرماست تا 3 بعد از ظهر از بیرون رفتن و در معرض قرار گرفتن در آفتاب خودداری کرد. برای فعالیت خارج از منزل و در زمان ابتلا به این بیماری باید از کرم ضد آفتاب مناسب، پوشش مناسب و کلاه استفاده کرد. همچنین از لباس‌هایی‌ به‌ رنگ‌ خنثی‌ مثل‌ خرمایی‌ استفاده‌ کرده و از پوشیدن لباس‌های رنگ‌ روشن‌ و سفید پرهیز کنید، زیرا آفتاب‌ را روی‌ صورتتان‌ منعکس‌ می‌کند.

کرم‌های ضد آفتابی‌ که‌‌ SPF آنها 15 یا بیشتر است‌، برای پوست محافظت‌ تقریبا کامل‌ ایجاد می‌کنند SPF . در واقع مقدار جذب اشعه توسط ضد آفتاب یا محافظت پوست در مقابل آفتاب را گویند که این عیار بر اساس نوع پوست، جنس و محل زندگی در افراد مختلف متفاوت است.
+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/۳۱
comment نظرات ()