پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 


سلول کشی در اثر آفتاب گرفتن!

زمانی که پوست بدن در برابر نور شدید خورشید قرار می گیرد پرتوهای ماورا بنفش نور خورشید پوست انسان را شستشو داده و سلولهای زنده ای را که عملکرد طبیعی آنها ساخت لایه های جدید پوست است، می کشد.

این پرتوها موسوم به پرتوهای ماورا بنفش A توانایی نفوذ زیاد در پوست انسان را دارد اما هر دو نوع A و B آن توانایی سوزاندن پوست انسان را دارند.

فعال شدن گیرنده های درد در اثر آفتاب سوختگی

پس از آفتاب سوختگی عروق خونی به منظور زدودن سلولهای سوخته زیر پوست گسترش می یابند و جریان خون در قسمتهای سوخته بدن افزایش پیدا می کند. این افزایش خون باعث قرمز شدن پوست بدن می شوند. در عین حال سلولهای آسیب دیده به مغز پیام ارسال کرده و با اعلام تخریب خود گیرنده های درد را فعال می کنند. به همین دلیل پوستهای آفتاب سوخته در برابر لمس بسیار حساس بوده و فرد درد و خارش پوست را برای روزها تجربه می کند.

تیره شدن پوست حاصل تولید رنگدانه های ملونین در نتیجه سوختگی سلولها تحت تاثیر ماورا بنفش است

در پاسخ به سوختگی سلولها تحت تاثیر ماورا بنفش، بدن انسان میزان بیشتری از رنگدانه های ملانین تولید می کند که این باعث تیره تر شدن رنگ پوست خواهد شد. این رنگدانه ها علاوه بر فیلتر کردن ماورا بنفش نور خورشید می توانند برای پوست مضر نیز باشند و ابتلا به آفتاب سوختگی یا سرطان پوست را افزایش دهند

در پاسخ به سوختگی سلولها تحت تاثیر ماورا بنفش، بدن انسان میزان بیشتری از رنگدانه های ملانین تولید می کند که این باعث تیره تر شدن رنگ پوست خواهد شد. این رنگدانه ها پرتوهای اضافی را به خود جذب کرده و از آسیب بیشتر پوست جلوگیری می کنند.

ملانینهای تولید شده علاوه بر فیلتر کردن ماورا بنفش نور خورشید می توانند برای پوست مضر نیز باشند. برای مثال نوعی از این رنگدانه به نام فیوملانین که عامل ایجاد موهای بور و قرمز رنگ در انسان به شمار می رود، در واقع خطر آسیبهای ناشی از نور خورشید و ابتلا به آفتاب سوختگی یا سرطان پوست را افزایش می دهد.

در این میان یکی از قدرتمندترین سلاحهای انسان در برابر این نور مخرب، کرمهای ضد آفتاب هستند که به شیوه های مختلف، جذب شیمیایی ماورا بنفش یا بازتاب دادن این پرتوها از پوست محافظت می کنند.

واژه SPF از مهمترین علامتهای مشخصه ای است که بر اساس آن مصرف کنندگان ضد آفتابهای مناسب را انتخاب خواهد کرد. این کد به فرد اعلام می کند تا زمان آفتاب سوختگی چقدر زمان دارد. برای مثال استفاده از SPF 2 به فرد این اجازه را می دهد که دو برابر مدتی که می توانست بدون کرم ضد آفتاب در زیر نور باقی بماند، از نور خورشید استفاده کند. بالا رفتن شماره SPF ها به مفهوم افزایش چند درصدی میزان محافظت از پوست نیز خواهد بود.

مناطق ساحلی در سوختگی پوست تاثیر چشمگیری دارند زیرا در این مناطق نور آفتاب توسط آب دریا و ماسه ها بازتاب داده شده و شدت آن را تکرار می کند. به شکلی که حتی در روزهای ابری 80 درصد از نور خورشید از میان ابرها عبور کرده و زمین را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اعتقاد بر اینکه میزان کمی آفتاب سوختگی آسیبی وارد نمی کند کاملا اشتباه است

از آثار آزار دهنده آفتاب سوختگی می توان به چرمی شدن پوست، بروز لکه های بزرگ و قهوه ای رنگ و آب مروارید در چشم اشاره کرد
به گزارش مهر، برخی معتقدند میزان کمی آفتاب سوختگی آسیبی به کسی نخواهد رساند. محققان بارها غلط بودن این ایده را تذکر داده و اعلام کرده اند آفتاب سوختگی در دوران کودکی و نوجوانی تا درصد بالایی می تواند به سرطان پوست در دوران بزرگسالی تبدیل شود زیرا ملانین پوست به اندازه تمامی سالهای عمر فرصت توسعه و رشد داشته است.

از دیگر آثار آزار دهنده آفتاب سوختگی می توان به چرمی شدن پوست، بروز لکه های بزرگ و قهوه ای رنگ و آب مروارید در چشم اشاره کرد.

به گفته پزشکان برای درمان آفتاب سوختگی درجه یک استفاده از آسپیرین و نوشیدن آب خنک کافی خواهد بود. این شیوه می تواند از افزایش تاثیر سوختگی جلوگیری کند.

بر اساس گزارش لایو ساینس، برای سوختگی های نوع دوم فرد باید از حمام آب خنک و مرطوب کننده های گیاهی مانند آلوئه ورا استفاده کند. در صورت وخیم تر بودن شرایط بیمار و مشاهده علائمی مانند سردرد شدید، و تب و لرز فرد باید به سرعت تحت معاینه پزشک متخصص قرار گیرد.

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/۳۱
comment نظرات ()