پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

عبارت است از ضخیم و شاخی شدن لایه پوست که غالباً‌ در زیر مفاصل انگشتان پا یا در پاشنه پا ظاهر می شود .

اندازه نامتناسب کفش ، راه رفتن ، کم شدن قوس پا و یا برآمدگی استخوان کف پا که بیش از حد طبیعی وزن بدن را متحمل می شود ، از علتهای متداول پینه می باشند .

می توان با استعمال ماده سخت کننده پوست ، استفاده از بالشتکهای مخصوص استخوان کف پایی ، پوشیدن کفش متناسب با اندازه پا از بروز پینه پیشگیری کرد . آموزش روش های صحیح راه رفتن و نوارپیچی قوسهای کف پا ، علاوه بر فرونشاندن فشار وارد بر قوسها ، وزن بدن را بطور یکسان بر کف پا توزیع می کند .

در نوارپیچی قوسهای پا ، یک رشته نوار به عرض ۵ سانتی متر را زیر میانه قوس پا قرارمی دهیم و سپس به آرامی آن را به طرف بالا بلند می کنیم و سرانجام رشته نوار مزبور را با دقت به قسمت بالایی متصل می کنیم .

برای درمان پینه ابتدا باید پا را در آب داغ فرو برید و سپس با استفاده از یک « سوهان پینه برداری » یا یک قطعه کاغذ سنباده اقدام به برداشتن قسمتهای نرم شده پوست کنید . به موضع مورد نظر الکل بزنید تا ضدعفونی شود . هرگز از تیغ صورت تراشی برای برداشتن پینه استفاده نکنید .

در مرحله توانبخشی باید بالشتکهایی را در قسمت زیرین پا ( محل ضایعه )‌ قرار دهید . لبه این بالشتکها باید نازک باشد تا قسمت حجیم آنها وزن بدن را بطور یکسان برپاها توزیع کند . بالشتکها را توسط نوار چسب در جای خود ثابت کنید .

* التهاب سایشی :

التهاب سایشی التهابی است که از اصطکاک بیش از حد ناشی می شود . این عارضه غالباً بین رانها بویژه در ناحیه کشاله ران بروز می کند .

مالش رانها به یکدیگر ، شلوار یا بیضه بند تنگ ،‌کثیف وخشن ، تعریق فراوان و قصور در خشک کردن کامل کشاله رانیاز علتهای بروز التهاب سایشی می باشند .

با استعمال روغن نرم کننده پوست بین رانها و کشاله ران ، قراردادن پنبه در لبه های بیضه بند که در تماس با کشاله ران قرار دارند ، استفاده از پودر بدن و اتخاذ روش صحیح خشک کردن کشاله ران ، پوشیدن شلوار و بیضه بند نظیف و خودداری از پوشیدن البسه خیلی تنگ ، می توان از بروز التهاب سایشی پیشگیری به عمل آورد .

التهاب سایشی با استفاده از الکل و پودر درمانپذیر است . در موارد جدی تر به منظور کاهش فشار وارده بر پوست تعدادی پنبه در زیر شلوار بگذارید . هر روز داروی ضدعفونی به کاربرید و مراقب باشید عفونت بروز نکند .

توانبخشی التهای سایشی مستلزم استعمال روزانه داروهای ضدعفونی ،‌ روغن نرم کننده پوست و پودر است . این اقدامات باید قبل و بعد از جلسات تمرین و یا هنگام مسابقه انجام پذیرد .

* میخچه :

 

میخچه عبارت است از لایه شاخی شده مخروطی شکل از پوست ،‌که معمولاً در قسمت بالایی انگشتان پا تشکیل می شود . علت بروز میخچه فشار به انگشتان پاست که ناشی از کفش تنگ است .

با خودداری از پوشیدن کفشهای معیوب و کاستن از اصطکاک وارد بر پوست با استفاده از نوار چسبدار با مولسکین به دور پنجه پا ، می توان از بروز میخچه پیشگیری کرد .

برای درمان میخچه ابتدا انگشت آسیب دیده را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب داغ فرو برید و سپس با استفاده از سوهان پینه برداری یا یک قطعه کاغذ سنباده قسمت نرم شده میخچه را ببرید . هرگز از تیغ صورت تراشی برای برداشتن میخچه استفاده نکنید . در خلال درمان مبتنی بر روش فوق الذکر دقت کنید که نظافت کاملاً رعایت شود تا میخچه با پوست مجاور آن در یک سطح قرار گیرد .

برای برگشت موضع آسیب دیده به حالت اولیه باید در مواقع فعالیت بدنی توسط باند ، مولسکین ، یا نوار چسب دار ، پنجه پا را ببندید و پس از تمرین محل ضایعه را با اسید سالیسیلیک شستشو دهید . باید همواره مراقب بروز علائم عفونت از قبیل رگه های قرمز ، نواحی حساس ، تورم و چرک باشید .

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۳/۱
comment نظرات ()