پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

گاهی تعریق زیاد کف دست و پا ناشی از هیجانات روحی به طور معمول به کف دست و پا و زیربغل محدود می شود و ممکن است در هوای گرم تشدید شود.
آیا تابه حال عرق از سر و صورت و دستتان چکیده است؟ در برخی افراد کف دست و سایر اعضای بدن به قدری عرق می کند که تمام وسایل اطراف خود را خیس می کنند. این افراد اغلب در محل کار خود با مشکلات زیادی روبه رو می شوند و حتی شرایط به وجود آمده برای آنها سخت و دشوار می شود.
تعریق زیاد بدن به دو صورت منطقه ای و کل بدن است. اکثر افراد با نوع منطقه ای تعریق، مواجه هستند که طی آن کف دست، پا و زیربغل با آن درگیر است.
صاحبان مشاغل نقاشی، برقکاری، مهندسی و آنهایی که با قلم و کاغذ سر و کار دارند مستعد عرق کف دست هستند. عرق کف دست و پا می تواند با عرق زیربغل همراه باشد ولی در بسیاری از موارد عرق زیربغل به تنهایی نیز دیده می شود که اغلب ارثی و ژنتیک است.

علل تعریق دست
مرکز تنظیم حرارت بدن در هرشخصی نسبت به دیگری متفاوت است، به همین دلیل درصورت افزایش درجه حرارت خون، هیپوتالاموس باگشاد کردن عروق و نیز تعریق موجب خنک شدن بدن می شود، اما در شرایط خاص بیماری های عفونی و تب دار، تمرینات ورزشی شدید،هوای گرم و مرطوب، پرکاری غذه تیروئید، آکرومگالی، دیابت، لنفوم، بارداری و یائسگی،بدن دچار تعریق بیش از حد می شود.
درصورت بروز عرق در کل بدن، باید علت بیماری را جستجو و درمان را شروع کرد تا از شدت تعریق بدن کاسته شود.
مهم ترین دلایل تعریق کل بدن ناشی از بیماری های آکرومگالی، دیابت و سرطان غدد لنفاوی است لذا درصورت بروز چنین مشکلاتی، اولین قدم مراجعه به متخصص پوست و مو و شناخت بیماری است.

واکسن ضدعرق
رشد میکروب ها در محیط مرطوب مانند زیرسینه، زیربغل، و کشاله ران میسر است و بوی بد عرق ناشی از این امر است که تزریق آمپول بوتاکس در کم کردن ترشح عرق و بوی بد آن بسیار مؤثر است.
نحوه حل کردن و نقاط تزریق این واکسن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تزریق آن از سوی افراد غیرمتخصص عواقب جبران ناپذیری ازقبیل «فلج اعضا» را به همراه خواهد داشت.
گاهی نیز تعریق زیاد کف دست و پاناشی از هیجانات روحی به طور معمول به کف دست و پا و زیربغل محدود می شود و ممکن است در هوای گرم تشدید شود.
طبق بررسی های انجام شده بیماران مبتلابه تعریق زیاد کف دست و پا ممکن است مبتلابه تعریق زیاد زیربغل هم باشند ولی فقط 25درصد مبتلایان به تعریق زیاد زیربغل، تعریق بیش از حد دست و پا دارند.

رژیم غذایی مناسب
غذاهای محرک و بودار (سیر، پیاز)، ازطریق سیستم گردش خون و ریه ها بوی خودرا دفع می کنند و مصرف سبزیجات پخته و خام و مایعات فراوان در فصل گرم تابستان توصیه می شوند کم عرقی نیز ناشی از بروز بیماری خشکی پوست و سرطان های پوست است که حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص مداوا شود.
با مرطوب نگه داشتن پوست پس از هربار شستشو می توان از عوارض ناشی از کم عرقی کاست.

راه های تعدیل عرق
یکی از راه های تعدیل عرق، استفاده از محلول های «آلومینیوم کلراید» است که با استعمال آن می توان تا حد زیادی از تعریق کاست. این پزشک متخصص بابیان این مطلب داروهای خوراکی آنتی کلنرژیکا و یونتوفورزیس را از راه های دیگر درمان این معضل معرفی کرده و ابراز می کند: در روش درمانی یونتوفورزیس دارویی وجود ندارد و با تکنولوژی الکتریکی درمان لازم انجام می شود و دستگاه با یون هایی که در آب آزاد می کند غدد عرقی را سرکوب و به این ترتیب بیمار تا مدت ها از رطوبت ناشی از عرق زیاد درامان است.
بهترین روش درمان تعریق تزریق آمپول بوتاکس است که: این دارو در حال حاضر از طریق سیستم دارویی وارد کشور شده و معمولاً بیمار با 3 تا 4 مرتبه تزریق به هدف نهایی درمان دست می یابد.

هشدار
تعریق زیاد و تجمع ترشحات عرق زمینه ساز حساسیت های پوستی، قارچ و... می شود بنابراین استفاده از رول های دئودورانت، صابون، کرم و ژل های شستشوی مختلف درفصل گرما توصیه می شود و بهتر است برای استفاده از آمپول های بوتاکس با پزشکان متخصص مشورت کرد، چراکه با کم و زیاد شدن غلظت این دارو، ممکن است شخص برای همیشه قادر به تکان دادن دست یا پاهایش نشود.

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۸
comment نظرات ()