پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

 اگر شما پینه را روی پایتان برای مثال در پاشنه پا مشاهده کردید، ممکن است علت آن پوشیدن کفش نامناسب باشد. در این صورت پوست پای شما در ناحیه‌ای که پینه بسته است ضخیم شده و لایه شاخی آ‌ن ضخیم‌تر از حالت عادی می‌شود.

خانم‌ها اغلب به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند عادت دارند. در این صورت اگر به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و یا کفش‌های نامناسب و غیراستاندارد برای پاها، ادامه دهند دچار پینه می‌شوند. اگر به پوشیدن کفش‌ پاشنه بلند عادت دارید به‌طور معمول در پشت پاشنه و اگر هر روز کفش نامناسبی می‌پوشید در زیر پاشنه دچار پینه می‌شوید. همچنین پینه در خانم‌های چاق که کفش‌های بدون پاشنه به پا می‌کنند، شایع‌تر است.

برخی از بیماری‌ها نیز افراد را مستعد پینه بستن پا می‌کند. برای مثال بیمارانی که دیابت یا مرض قند دارند ممکن است دچار این اختلال پوستی شوند. افراد دیابتی چون مبتلا به اختلال حس عصبی هستند، ممکن است فشار کفش را بر پایشان احساس نکنند در این صورت ممکن است در اثر فشار مداوم کفش دچار پینه بستن پا در نواحی تحت فشار کفش بشوند که اغلب همراه با زخم است.

پینه بیشتر در قسمت‌هایی از کف پا که چربی زیرجلدی در آ‌ن بیشتر است دیده می‌شود اما ممکن است در جاهای دیگر پا که استخوان‌ها برجسته هستند به ویژه در مفاصل مبتلا به آرتریت، انگشتان بزرگ پا و یا انگشتان پای کج شده و سطح پشتی استخوان‌های چکشی شده انگشتان پا نیز دیده شوند.
محل شایع پینه بستن کف دست و پا است اما در هر جایی که فشار و اصطکاک طولانی وجود داشته باشد، پوست دچار پینه می‌شود. صاحبان برخی از مشاغل بیشتر دچار پینه می‌شوند برای مثال در کارگران که با دستان خود بارهای سنگین را جابه‌جا می‌کنند، ورزشکاران و کسانی که به قسمتی از دست و پاهایشان فشار مداوم وارد می‌شود، بیشتر پینه دست یا پا دیده می‌شود. ورزشکاران و وزنه‌بردارانی که در تمرینات خود وزنه‌های سنگین را جابه‌جا می‌کنند در کف دستشان دچار پینه می‌شوند.

پینه به‌طور معمول نواحی متمایز ضخیم پوست است که در اثر اعمال مالش و فشار مزمن به پوست ایجاد می‌شود. ممکن است پیش از اینکه پوست پینه ببندد تاول بزند. پینه‌ها شبیه میخچه‌اند اما کناره‌های منظم و دایره‌شکلی میخچه و هسته مرکزی آن را ندارند. پینه به طور معمول یک واکنش دفاعی پوست است. وقتی شما به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و یا برداشتن بارهای سنگین در تماس با پوست، پوستتان را تحت فشار مداوم قرار می‌دهید پوست برای حفاظت از نسج نرم و حساس زیرپوست پینه می‌بندد.

آسان‌ترین راه برای از میان بردن «پاشنه زبر» صاف کردن و تمیز کردن آن پس از گرم شدن پوست پا با آب گرم است. کافی است پوستتان را مدتی در آب گرم قرار دهید سپس با یک برس نرم و یا سنگ پا پوست‌های ناصاف و خشن را سایش دهید و تمیز کنید. این کار موجب از میان رفتن سلول‌های مرده پوست و یا همان پینه پا می‌شود. پس از این مرحله باید کرم یا پماد به پاشنه‌ پاهایتان بمالید. پوشاندن نواحی آغشته به کرم و چرب با پوشش پلاستیکی و یا پوشیدن کفی کمک زیادی به از میان رفتن پینه پا می‌‌کند.

شروع درمان پینه پا باید با از میان بردن فشار و اصطکاک مداوم وارد بر پا باشد. مدل کفش باید عوض شود. فراموش نکنید اگر شما کفش مناسبی بپوشید می‌توانید با روشی که گفته شد پینه را درمان کنید. پینه پس از خیس شدن و مالش با سنگ‌پا نازک می‌شود.

فقط این پوست پا نیست که دچار پینه می‌شود. پینه دست هم در نواحی که پوست تحت فشار و اصطکاک است رخ می‌دهد. ناحیه ضخیم‌شدگی و پینه بستن در دست به طور معمول در سطح بیرونی مفصل انگشتان دست و گاهی در آرنج دیده می‌شود. از طرفی برخی از کودکان عادت دارند شست و یا سایر انگشتان خود را بجوند و این عادت بد می‌تواند موجب پینه بستن انگشتان این کودکان با گذشت زمان شود. پینه دست و آرنج در نواحی دیده می‌شود که شخص در اثر عادات روزانه و یا کارهایی که در طول روز انجام می‌دهد به آن فشار زیادی را وارد می‌کند و یا آن را تحت اصطکاک مداوم قرار می‌دهد.
درمان پینه بستن دست هم درست مانند درمان پینه بستن پا است و از یک اصل تبعیت می‌کند. در این مورد نیز درمان باید شامل مراقبت‌های روزانه و کاهش فشار و اصطکاک که در طول روز بر پوست دست اعمال می‌شود و مصرف مواد و پمادهایی باشد که لایه‌های کراتوتیک و ضخیم شده پوست را از میان می‌برند.

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٤:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۸
comment نظرات ()