پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

ممکن است کودک در سنین یک تا چهار سالگی به عفونت ویروسی دهان مبتلا شود . عامل این بیماری ، ویروسی است به نام هرپس سیمپلکس که موجب پدید آمدن تاول هایی ریز و شفاف در دهان می شود که گاه باز شده و دردناک اند . این بیماری ، واگیردار بوده و در خانواده های کم درآمد رواج بیشتری دارد . بیش از نیمی از مردم در دوران کودکی و یا نوجوانی به این بیماری گرفتارمی شوند و سپس برای تمام عمر ویروس و پادتن ضدویروس را با خود حمل می کنند . به هر حال ، بیماری فقط در زمانی واگیردار است که ویروس فعال بوده وموجب پیدایش نشانه های بیماری شود .

ویروس هرپس سمپلکس دو نوع دارد که هر یک نقاط مختلفی از بدن را متأثر می سازند . نوعی که بیشتر با آن رو به رو می شوید ، سبب ایجاد تاول در دهان کودکتان می گردد . اگر چه این بیماری دردناک بوده و می تواند بار دیگر روی دهد ، اما بیماری خطرناکی نیست .

* علت بیماری

دو نوع ویروسی که باعث بیماری می شوند ، عبارت اند از هرپس سیمپلکس نوع یک و هرپس سیمپلکس نوع دو ، گونه نخست به طور معمول باعث عفونت در نواحی بالای کمر می شود و نوع دوم ، نواحی زیر کمر ( روی پوست و اندام های تناسلی ) را مبتلا می سازد ، همچنین می تواند نوزاد را به هنگام تولد آلوده کند .

پس از این که بیماری به ظاهر از میان رفت ،‌ ویروس بیماری در سلول های عصبی ناحیه زیرین پوست و یا پوست به صورت نهفته زنده می ماند . فرد بیمار ممکن است تا آخر عمر حامل ویروس باشد ( در حدود پنجاه درصد مردم ویروس را با خود حمل می کنند ولی ناقل آن نیستند مگر این که ویروس دوباره فعال شود ) . این ویروس پس از ماه ها یا سال ها در اثر تحریکاتی همچون نور شدید آفتاب ،‌تب و فشارهای روحی ، بار دیگر فعال شده و باعث بروز بیماری می شود .

بیش از نیمی از نوزادان ، نوعی پادتن علیه این ویروس را با خود دارند که از مادر خود گرفته اند . این کودکان تا شش ماهگی می توانند در برابر این بیماری مقاومت کنند . بر خلاف سایر بیماریهای کودکان ،‌ ابتلا به این بیماری موجب مصونیت دائمی کودک نمی شود ، از این رو بیماری بار دیگر می تواند روی دهد . به هر حال ،‌ تشخیص این که بیماری جدید بوده و یا ناشی از فعال شدن دوباره ویروس قبلی است ، به سادگی میسر نیست .

هرپس سیمپلکس نوع یک در بزاق ، پوست ،‌ ادرار ، زخم و مدفوع شخص بیمار وجود دارد که البته رایج ترین شیوه انتقال عفونت ،‌ از طریق بزاق (‌ بوسیدن و یا خوردن مشترک غذا ) است .

هرپس سیمپلکس نوع دو از طریق تماس جنسی ایجاد شده و ناحیه تناسلی را آلوده می سازد .

* نشانه های بیماری

عفونت اولیه با هرپس سیمپلکس نوع یک ،‌ در بسیاری از کودکان علامتی ایجاد نمی کند ،‌ اما در برخی از کودکان ،‌ به ویژه در سنین یک تا چهار سالگی ، نشانه های بیماری به صورت التهاب حاد لثه ها و دهان آشکار می شود . علائم می تواند به سرعت با یک تب خفیف یا شدید در دهان و از دست دادن اشتها آغاز شود و به تاول های شفاف و ریزی در لب ها ،‌ لثه ها ، زبان ،‌ سقف دهان و ناحیه داخلی لپ ها منجر گردد . در مدتی کوتاه این تاول ها ترکیده و اثری شبیه به زخم سفید رنگ برجای می گذارند ،‌ لثه ها ملتهب و متورم می شوند و ترشح بزاق افزایش می یابد . تاول ها گاهی به پوست اطراف دهان و بینی گسترش یافته و تا ناحیه حلق یا لوزه ها نیز امتداد می یابند این بیماری اغلب دردناک بوده و در جویدن و بلع ، دشواری ایجاد می کند . از متخصص کودکان درخواست کنید تا دارویی تجویز نماید که درد و ناراحتی کودک را تسکین دهد .

طول دوره بیماری یک هفته یا کمی بیشتر است ،‌ اما ویروس در بزاق باقی می ماند و خطر واگیری تا چند هفته بعد نیز وجود خواهد داشت .

آلودگی چشم ها در اثر هرپس سیمپلکس نوع یک بسیار کمیاب است ، اما در هر سنی می تواند روی دهد . این ویروس به طور معمول ،‌قرنیه ،‌ ملتحمه چشم و یک طرف پلک را آلوده می سازد و باعث تب و ترشحات چرکی همراه با تاول های ریز در روی پلک ها می شود . بیماری طی دو هفته بهبود می یابد ولی برای پیشگیری از اختلال دائمی در بینایی ، باید از داروی ضد ویروس استفاده کرد .

کودکانی که دارای اگزمای ناشی از حساسیت هستند ، ممکن است دچار عفونت های ناشی از ویروس هرپس در ناحیه زخمی شوند ، از این رو چنانچه فرزندتان چنین حساسیتی دارد ،‌از تماس او با افرادی که تب خال دارند ،‌ جلوگیری کنید .

عفونت هرپس سیمپلکس نوع دو می تواند خطرناک باشد . نوزادی که دچار آلودگی می شود به طور معمول به هنگام تولد با کمبود وزن روبه روست . اگر مادری در ناحیه تناسلی خود به این ویروس مبتلا باشد ، احتمال واگیری نوزاد در هنگام تولد ، پنجاه درصد خواهد بود که آن را عفونت هرپس سیمپلکس به هنگام تولد می نامند . سه شکل عمده این نوع عفونت که در نخستین هفته های پس از تولد ظاهر می شوند ،‌ عبارتند از :

عفونت اندام های داخلی همچون کبد ، شش یا التهاب مغز ( آنسفالیت )‌؛

التهاب مغز ( آنسفالیت )‌ به تنهایی که با تب و حملات ناگهانی همراه است ؛

عفونت پوست ، چشم و دهان

هر سه شکل یاد شده به بستری کردن بیمار در بیمارستان و استفاده از داروهای ضد ویروس نیاز دارند تا به تخریب دائمی اعضا و در نهایت مرگ منجر نشوند .

تب خال دستگاه تناسلی ، ویژه افراد بالغ است و پدید آمدن آن در کودکان کمیاب است . این بیماری بسیار دردناک بوده و با تب همراه است و گاه تا بیست روز ادامه می یابد . بیش از پنجاه درصد این افراد ،‌ بار دیگر به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند که چند روز دوام دارد .

ابتلا به هر یک از انواع هرپس سیمپلکس نوع یک و دو می تواند بار دیگر تکرار شود . زخم ها نیز ممکن است در همان نقاطی از لب ها یا دهان که ماه ها یا سال ها قبل ایجاد شده بودند ، تکرار شوند . البته در این حالت ، غیر از درد ملایم ، سایر عوارض خفیف تر خواهد بود .

*‌والدین چه کمکی می توانند بکنند

- انجام اقداماتی برای پیشگیری از آلودگی :

جلوگیری از بوسیدن و یا تماس فرد آلوده با کودک ؛

جلوگیری از استفاده کودک از قاشق ،‌ لیوان و یا غذای فرد آلوده .

- در صورت مشاهده تاول در اطراف چشم کودک او را نزد پزشک ببرید ؛

- در صورت مبتلا بودن کودک به تب خال ،‌ از پزشک درخواست کنید تا دارویی که موجب تسکین درد شود ،‌ تجویز نماید ؛

- در صورت بیمار بودن فرزندتان از رفتن او به مدرسه جلوگیری کنید تا تمام نشانه های بیماری برطرف شود . این دوره بین یک تا دو هفته به طول خواهد انجامید ؛

- اگر فرزندتان سابقه بازگشت دوباره بیماری را دارد ،‌ هنگام تابستان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

* کمک های پزشکی

تجویز دارو برای تسکین درد

بستری کردن نوزاد تازه متولد شده ( از تولد تا یک ماهگی ) و درمان او با داروی ضد ویروس ؛

تجویز داروی ضد ویروس برای زنان مبتلا به عفونت تناسلی ؛

تجویز سزارین برای زنانی که در ماه های پایانی بارداری دچار عفونت تناسلی می شوند .
+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٤:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۸
comment نظرات ()