پوست و زیبایی.لب.دهان..جوش.اکنه.لکه .پف.ناخن.سوختگی .خال. پیر پوستی.میخچه .زگیل .زونا..پسوزیاریس.چین و چروک.عرق .اگزما.

پوست و زیبایی

 

لیزر برای درمان جوش صورت
مشکلات پوستی هرکدامشان به‌نوعی اعصاب خردکن هستند ولی در میان آنها، آکنه شاید از همه بدتر باشد. بدبختی اینجاست که آکنه درست وقتی سر و کله‌اش پیدا می‌شود که آدم بیشتر از هر زمان دیگری از عمرش به ریخت و قیافه خود اهمیت می‌دهد. تازه وقتی هم بعد از چندین و چند سال حرص خوردن، بند و بساط آکنه جمع می‌شود و می‌رود، یادگاری هم از خودش باقی می‌گذارد. خوشبختانه آثار به‌جای مانده از آکنه را می‌توان با کمک لیزر و از طریق‌ جوان سازی برطرف کرد، اما نکته جالب‌تر این است که به تازگی از لیزر برای درمان خود آکنه هم استفاده شده است.آکنه در واقع ناشی از التهاب فولیکول‌های چربی مو است. هر فولیکول، حاوی یک تار مو و تعدادی غدد چربی است. در شرایط عادی، چربی‌ که از این غدد ترشح می‌شود،از طریق منافذ فولیکول مو خارج شده و به سطح پوست می‌رسد و بعد هم به‌دنبال استحمام شسته می‌شود. ولی گاهی اوقات این چربی در فولیکول به‌ دام می‌افتد و سپس باکتری‌های پوستی هم در آن تجمع می‌کنند و در نتیجه آکنه به‌وجود می‌آید. علت این مسئله که آکنه در پوست سر و صورت، گردن، قفسه سینه، بازوها و پشت بیشتر دیده می‌شود همین است که این مناطق حاوی غدد چربی بیشتری هستند. معمولا در چنین مواردی بیماران از این پزشک، سراغ آن پزشک می‌روند و هر جور درمانی که به آنها توصیه شود، از کپسول‌های تتراسیکلین گرفته تا انواع کرم‌های ترکیبی را مصرف می‌کنند، اما در نهایت آکنه هر وقت خودش بخواهد، می‌رود و کمتر کسی از نتیجه درمان اظهار رضایت می‌کند. اگر شما هم همه روش‌ها را برای درمان آکنه امتحان کرده‌اید و جواب نگرفته‌اید، توصیه می‌کنیم روش لیزری را هم امتحان کنید (البته اگر وارد ایران شده باشد. در غیر این صورت، می‌توانید چند سال صبر کنید)!
برای درمان آکنه با کمک لیزر، دو روش وجود دارد:
الف) روش اول، هدف قراردادن باکتری‌های مسئول در ایجاد آکنه یعنی <پروپیونی باکتریوم> است. این باکتری، ماده‌ای به نام پورفیرین را از خود آزاد می‌کند که این ماده قادر است طول موج خاصی از لیزر را جذب کند. به این ترتیب، با هدف قراردادن پورفیرین، می‌توان باکتری عامل ایجاد آکنه را از بین برد. مطالعات مختلفی برای بررسی تاثیر این روش انجام شده است. مثلا در مطالعه‌ای در ژاپن، 30 بیمار دچار آکنه، دوبار در هفته با این روش تحت درمان قرار گرفتند. پس از 5 هفته میزان آکنه در 80 درصد بیماران تا 64 درصد کاهش پیدا کرد و 20 درصد باقی‌مانده یا فرقی نکردند و یا در مواردی آکنه آنها شدیدتر شد. در مطالعه دیگری، بیماران با فاصله 4 هفته و هر بار به‌مدت 15 دقیقه با این روش تحت درمان قرار گرفتند که باز هم 80 درصد بیماران، تا 60 درصد بهبودی پیدا کردند.
ب) روش بعدی درمان آکنه با کمک لیزر، خیلی جدی‌تر است! این روش که به نام <دیود‌‌لیزر> شناخته شده است، با ایجاد حرارت، غدد چربی را از کار می‌اندازد و در نتیجه باعث بهبود آکنه می‌شود. در مطالعه‌ای که برای بررسی تاثیر این روش در بهبود آکنه صورت بر روی 19 بیمار انجام شد، 100 درصد بیماران به این روش پاسخ دادند. میزان تاثیر هم به این صورت بود که بعد از یک جلسه درمان، 37 درصد از ضایعات بهبود یافتند، به‌دنبال جلسه دوم 58 درصد ضایعات درمان شدند و بعد از سومین جلسه درمان، این میزان به 83 درصد رسید. البته روش‌های لیزری دیگری هم برای درمان آکنه وجود دارند ولی چون همه این روش‌ها بسیار جدید هستند، هنوز مطالعات کافی بر روی آنها صورت نگرفته و وارد بازار نشده‌اند

+ فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٤:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/۸
comment نظرات ()